Międzynarodowe jury

Andris Gauja

Andris Gauja, urodził się w 1978 r. na Litwie, jest reżyserem filmowym i scenarzystą. W 2000 r. ukończył studia licencjackie z nauk politycznych na Uniwersytecie Łotewskim w Rydze, a w latach 2003–2007 studiował scenopisarstwo i dramatopisarstwo na Łotewskiej Akademii Kultury. Jego
film „Instynkt rodzinny” został wyróżniony na wielu festiwalach (w tym najlepszy dokument pełnometrażowy ze świata na festiwalu Silverdocs w USA; nominacja na IDFA), natomiast na festiwalu dokumentART 2011 otrzymał Nagrodę Miasta Neubrandenburg przyznawaną przez międzynarodowe jury oraz Nagrodę Publiczności Polskiej ufundowaną przez Telewizję Polską (TVP). Obecnie pracuje nad swoim debiutem fabularnym pt. „Izlaiduma Gads”.

Rainer Komers
Rainer Komers, urodził się w Guben. Ukończył studia magisterskie z filmu na Kunstakademie
w Düsseldorfie. Miał pokazy filmowe na Alasce, w Niemczech, Indiach, Japonii, Jemenie, na Łotwie i w Montanie. Otrzymał nagrodę Ruhrpreis für Kunst und Wissenschaft, Mülheim 2006. Jego film „Nome Road System” otrzymał nagrodę Deutcher Kurzfilmpreis w 2004 r., „B 224” nagrodę Hessian Film Award w 2001, „Zigeuner in Duisburg” nagrodę Preis der deutschen Filmkritik w 1980. Poza tym pisze teksty, zajmuje się sztuką słowa i wykłada. Mieszka w Mülheim an der Ruhr i w Berlinie.

Anu Kuivalainen
Anu Kuivalainen, urodziła się w 1964 r. Jest znana ze swoich imponujących wizualnie filmów, które poruszają i zmuszają do myślenia. Filmy, które wyreżyserowała, to między innymi „Orpojen joulu”, „Black Cat on the Snow” i „Aranda”. Jej filmy były nagradzane na kilku międzynarodowych festiwalach. Zaczynała jako fotoreporterka, potem tworzyła instalacje video, by wreszcie zająć się filmem i ukończyć Wyższą Szkołę Sztuki, Projektowania i Architektury,
Szkołę Filmową ELO na Uniwersytecie Aalto w Helsinkach, gdzie obecnie wykłada film dokumentalny. Mieszka w Helsinkach i pracuje jako pisarka, reżyserka i montażystka przy produkcjach dokumentalnych.

Hila Peleg
Hila Peleg, urodziła się w Tel Awiwie. Jest kuratorką i twórczynią filmów, pracuje w Berlinie, studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Londyńskim (Goldsmiths College). Organizowała różne projekty międzynarodowe związane ze sztuką współczesną Środkowego Wschodu. Była kura torką grupowych wystaw, w tym „Imaginary Number” (2005) przy Instytucie Sztuki Współczesnej Kunst Werke. Współkuratorka Manifesta 7 – Europejskiego Biennale Sztuki Współczesnej we Włoszech (2008). Od 2009 r. jest dyrektorką artystyczną odbywającego się co dwa lata Berlin Documentary Forum przy berlińskim Haus der Kulturen der Welt.

Piotr Stasik
Piotr Stasik, urodził się w 1976 r. Reżyser filmów dokumentalnych oraz operator filmowy. Autor m.in. takich filmów, jak: „Koniec lata” (Złota Żaba na festiwalu Camerimage, nagrody na festiwalach w Rosji, Niemczech i Francji) oraz „7 x Moskwa”. Ukończył Instytut Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz kurs dokumentalny w Szkole Andrzeja Wajdy. Zrealizował filmy dokumentalne o reżyserach (Andrzeju Wajdzie, Agnieszce Holland, Wojciechu Marczewskim) oraz filmy edukacyjne (m.in. dla Narodowego Instytutu Audiowizualnego). Jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: