Historia-Polityka-Film

dokumentART 2013: 18.10.2013, Piątek, 11:00
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Historia-Polityka-Film

Film często sięga po tematykę polityczną i historyczną. Być może dlatego, że są to kwestie, które dotyczą nas wszystkich i wobec których nie można pozostać obojętnym. Motyw przewodni naszego festiwalu – przekraczanie granic – to dobry punkt wyjścia dla filmów poruszających podobną tematykę.
 
Dwudziesta druga edycja festiwalu dokumentART jest nieco inna niż poprzednie. Zmiany – widoczne już w tegorocznym programie – zostały podyktowane upływem czasu i doświadczeniem, jakie nabyliśmy. Są to więc naturalne przeobrażenia. Między innymi dlatego postanowiliśmy pokazać pogodną produkcję zatytułowaną „Oma & Bella” w reżyserii Alexy Karolinski. Autorka w zabawny i urzekający sposób sportretowała swoją babcię i jej najlepszą przyjaciółkę. Obserwujemy je podczas codziennych rytuałów, poznajemy ich poglądy, historię życia oraz kulinarne sekrety. Nie jest to zwykła opowiastka, ponieważ obydwie panie są Żydówkami, które przeżyły Holokaust. Obraz, który wśród wielu widzów wywoła uśmiech na twarzy, jest doskonałym dowodem na to, że kwestie historyczne i polityczne można dokumentować z przymrużeniem oka.
 
Każdy ma swoje poglądy i racje oraz sposób postrzegania otaczającego go świata. Nadrzędną misją filmu dokumentalnego jest uchylenie tego osobistego rąbka tajemnicy i ukazanie go innym.

Filmy

Goście:

Mapka dojazdu:

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Program na 18.10.2013

Udostępnij: